| Technical parameters | |
| Standard | Compliant with EIA RS-232, RS-485, RS-422 standards |
| Interface | |
| Interface form | Industrial terminal block |
| Communication rate | |
| Baud Rate | 300bps – 115.2kbps |
| LEDs | |
| Power indicator | PWR(Red): Always lit when the power is connected normally |
| Serial port transceiver indicator light | RXD(Green): Flashes when data is being sent or received TXD(Yellow): Flashes when data is being sent or received |
| Power | |
| Power Supply | External DC5V power supply, external DC9~30V power supply |
| Interface | Industrial terminal block |
| Physical Characteristics | |
| Shell | DIN rail shell |
| Dimension | 123mm×34mm×72mm |
| Weight | 0.13kg |
| Transmission distance | |
| Serial port line | RS-232: 15m@9600bps RS-422/RS-485: 1.2km@9600bps |
| Working Environment | |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Storage temperature | -40°C~85°C |
| Ambient Humidity | 5%~95% |
| Warranty | |
| Warranty | 5 Years |
| Certification | |
| Certification | CE, FCC |