SKU: WOP-208K-NAE
8″ SVGA, 64MB, 128MB(NAND), Serialx3,Ethernet
| General | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL61010 |
| Dimensions (W x H x D) | 233 x 176 x 43.3mm (9.17″ x 6.93″ x 1.7″) |
| Cut-out Dimensions | 221 x 164mm (8.70″ x 6.44″) |
| Front Panel Thickness | 6mm |
| Operating System | ARM RTOS, HMINavi Designer |
| Power Supply Voltage | 24V, +/-10%, Isolation |
| Power Consumption | 20W |
| Enclosure Housing | Plastic |
| Mount Options | Panel |
| Weight (Net) | 1 kg (2.2 lbs) |
| System Hardware | |
| CPU | ARM™ 32-bit RISC processor |
| Battery Backup Memory | 128KB |
| Working Memory | 64 MB SDRAM |
| Storage | 128 MB NAND Flash Runtime Max Size: 64 MB Data Logger Max Size: 64 MB |
| Communication Interface | |
| COM1 | RS-232 (DB9 Female) |
| COM2 | RS-422/485 (COM1: Pin 1, 4, 5, 6, 9) |
| COM3 | RS-485 (COM1: Pin 5, 7, 8) |
| Ethernet (RJ45) | 10/100 Base-T |
| USBs | 1 x USB (Client) 1 x USB (Host) |
| LCD and Touchscreen | |
| Display Type | SVGA TFT LCD |
| Display Size | 8″ |
| Max. Resolution | 800 x 600 |
| Max. Colors | 65,536 colors |
| Luminance (cd/m²) | 250 |
| Backlight Life | LED, 20,000 hr |
| Touchscreen | 4 wires analog resistive |
| Environment | |
| Operating Temperature | -15 ~ 65°C (5 ~ 149°F) |
| Storage Temperature | -20 ~ 70°C (-4 ~ 158°F) |
| Humidity | 95% RH @ 40°C, non-condensing |
| Ingress Protection | Front panel: IP66 |
| Vibration Protection | 5 ~ 500Hz (X,Y,Z direction, 1Grms, 1hour per axis) |
| Ordering Information | |
| WOP-208K-HAE | 8″ SVGA, 64MB, 128MB(NAND), Serial x3, Ethernet |



