SKU: WOP-207K-xxx
7″ WVGA, 64MB, 128MB(NAND), Serialx3, Ethernet
| General Specification | |
|---|---|
| Certification | CE, FCC, UL62061 |
| Dimensions (W x H x D) | 189.6 x 144.9 x 36mm (7.46″ x 5.70″ x 1.42″) |
| Cutout Dimensions | 175 x 132.5mm (6.89″ x 5.22″) |
| Front Panel Thickness | 6 mm (0.23 in) |
| Operating System | HMI RTOS, HMINavi Designer |
| Power Supply Voltage | 24V +/- 10%, Isolation |
| Power Consumption | 25W |
| Enclosure Housing | Plastic |
| Mount Options | Panel |
| Weight (Net) | 0.55 kg (1.21 lbs) |
| System Hardware Specification | |
| CPU | ARM® 32-bit RISC processor |
| Battery Backup Memory | 128KB |
| Working Memory | 64 MB SDRAM |
| Storage | 128 MB NAND Flash Runtime Max Size: 64 MB Data Logger Max Size: 64 MB |
| Communication Interface Specification | |
| COM1 | RS-232 (DB9 Female) |
| COM2 | RS-422/485 (COM1: Pin 1, 4, 5, 6, 9) |
| COM3 | RS-485 (COM1: Pin 5, 7, 8) |
| Ethernet (RJ45) | 10/100 Base-T |
| I/Os | 1 x USB (Client) 1 x USB (Host) |
| LCD and Touchscreen Specification | |
| Display Type | WVGA TFT LCD |
| Display Size | 7″ |
| Max. Resolution | 800 x 480 |
| Max. Colors | 65,536 colors |
| Luminance (cd/m²) | 400 |
| Backlight Life | LED, 20,000 hr |
| Touchscreen | 4-wire analog resistive |
| Environment Specification | |
| Operating Temperature | -15 ~ 65°C (5 ~ 149°F) |
| Storage Temperature | -20 ~ 70°C (-4 ~ 158°F) |
| Humidity | 95% RH @ 40°C, non-condensing |
| Ingress Protection | Front panel: IP65 |
| Vibration Protection | 5 ~ 500Hz (X,Y,Z direction, 1Grms, 1hour per axis) |
| Ordering Information | |
| WOP-207K-NAE | 7″ WVGA, 64MB, 128MB(NAND), Serial x3, Ethernet |
| WOP-207K-SAE | 7″ WVGA, 64MB, 128MB(NAND), Serial x3 |



