SKU: HE-XP7Ex
The 15″ XL+ OCS is a high-performance all-in-one controller. This unit features an advanced integrated operator interface with a powerful control engine, featuring multiple USB & serial ports, 2 Ethernet ports and 2 CAN ports. All units feature a Video Output port, allowing a slave monitor to mirror the content of the main screen. Supports all available Horner Remote I/O systems. NEMA 4X rated.
| CONTROLLER | |
| CPU | Dual Core ARM with Video Accelerators |
| Logic Scan Rate | 0.006 mS/K |
| Built-In Storage | 4 GB |
| Removable Memory | 128GB microSD / 2TB USB |
| Retentive Storage | 512K Battery-Backed Ram |
| Programming Languages | Advanced Ladder or IEC: ST, LD, FBD, IL, SFC |
| USER INTERFACE | |
| Display Technology | 15” TFT Color 500 cd/m2 |
| Resolution / Color | 1024 x 767 (XGA) / 16 Million Colors |
| Touch Screen | Resistive with Laminated Cover |
| Character Height | Selectable Fonts |
| Number of Pages | 1023 |
| Field or Objects per Pages | 1023 |
| Total Keys | 8 (on screen) |
| Function Keys | 7 (on screen) |
| I/O | |
| Built-in I/O Points | 22-44 |
| SmartStix, SmartRail, SmartBlock I/O Support | CsCAN & Ethernet |
| Digital Inputs / Outputs, Max | 2048 / 2048 |
| Analog Inputs / Outputs, Max | 512 / 512 |
| General Purpose Registers (words) | 50000 |
| General Purpose Internal Coils (bits) | 32768 (16384 retentive) |
| ETHERNET / INTERNET | |
| Ethernet Support | Standard, 2 Ports |
| Remote Access | WebMI, HTTP or EnvisionRV |
| Remote File Access | FTP or EnvisionFX |
| IIoT Support | MQTT (Sparkplug) |
| CONNECTIVITY | |
| Serial Ports | 3 Ports with RS-232 and RS-485 |
| USB Ports (A and Mini-B) | 3 Host, 1 Programming |
| Ethernet | Dual 10/100/1000 Support with Auto MDIX Support |
| CAN | Dual Isolated 125K – 1 MB |
| NETWORKING | |
| Integrated CsCAN Network | Standard |
| Maximum CsCAN Distance | 1640 ft. |
| Programming over Network | Yes |
| Peer-to-Peer Messaging | Yes |
| PHYSICAL SPECIFICATIONS | |
| Height (inches/mm) | 12.60″ / 320 mm |
| Width (inches/mm) | 14.57″ / 371 mm |
| Depth (inches/mm) | 4.08″ / 104 mm |
| I/O Module Depth | COM option adds 0.5″ / 13mm depth |
| Weight | 3.46kg / 7.63lb |
| OPERATING SPECS & STANDARDS | |
| Primary Power range | 10-30 VDC |
| Operating Temperature | -10˚ to 60˚ C |
| Humidity (non-condensing) | 5 to 95% |
| Product Certifications / Approvals | UL Class 1 Div II, CE |
| Environmental Ratings | IP65, UL Type 1, 3R, 4, 4x, 12, 12k, 13, ABS |



